Czy warto stosować środki ochrony roślin w rolnictwie

Chemiczne środki chwastobójcze, znane jako herbicydy, pomagają zwalczać niepożądane rośliny, ale nieostrożnie stosowane chemikalia mogą powodować nieprzyjemne i czasami niebezpieczne skutki uboczne.

Zrozumienie zalet i wad stosowania chemicznego środka chwastobójczego pomoże ci określić, czy produkt jest odpowiedni dla twoich potrzeb. Świadomość potencjalnych zagrożeń pomaga również zminimalizować ewentualne skutki nieodpowiedniego stosowania herbicydów.

rolnictwo-02

Jak przeprowadzać skuteczne zwalczanie chwastów w burakach

Właściwa pielęgnacja trawnika, ogrodu czy pola pozwala pożądanym roślinom rozwijać się i blokować chwasty, ale niechciane rośliny nadal często mogą rosnąć. Herbicydy są skuteczne w zwalczaniu chwastów, gdy typ środka chwastobójczego jest starannie dobrany do potrzeb, sytuacji i gatunku rośliny, którą trzeba wyeliminować. Herbicydy selektywne zabijają tylko określony rodzaj chwastów lub roślin, podczas gdy herbicydy nieselektywne zabijają każdą roślinę, z którą mają kontakt. Możesz również użyć przedwschodowego środka chwastobójczego do zwalczania chwastów przed ich wzrostem lub herbicydu powschodowego, który jest skuteczny, gdy chwasty już rosną. Kontaktowe środki chwastobójcze zabijają chwasty, gdy ich dotkną, podczas gdy systematyczne herbicydy przemieszczają się przez chwasty, zabijając je od wewnątrz.Zaletą fizycznego zwalczania chwastów jest to, że możesz kontrolować, które rośliny są usuwane i nie ryzykować uszkodzenia pożądanych roślin chemikaliami.

rolnictwo-06

Jednak fizyczne pielenie chwastów wymaga żmudnego kopania i ciągnięcia ręką oraz wyrywania niepożądanych roślin z korzeniami. Niektóre chwasty mają długie korzenie, które wymagają dodatkowego kopania, aby usunąć cały chwast. Chemiczny środek chwastobójczy jest łatwiejszy do zastosowania, ponieważ wystarczy spryskać nim roślinę. W tym momencie działa herbicyd, który zabija niechcianą roślinę, nie ma potrzeby wykonywania dodatkowej żmudnej pracy fizycznej.Skuteczne i efektywne zwalczanie chwastów w burakach polega na użyciu odpowiednich środków ochrony roślin. Jeśli pozostawimy chwasty na polach, spowodują one znaczne straty w zbiorach.